top of page

Po co coach w pracy nad stresem?

  • Zdjęcie autora: Monika Perdjon
    Monika Perdjon
  • 2 maj 2015
  • 2 minut(y) czytania

stress free zone.jpg

Po co coach w pracy nad stresem?

Często słyszę od moich klientów, że "mają stresujące życie", "stresującą pracę", że "teraz takie stresujące czasy".... Takie stwierdzenia, to jednak spore uproszczenie.

Aby pracować nad swoim stresem, a dokładnie nad naszymi reakcjami na spotykające nas zdarzenia (tez. stresory), najpierw trzeba rozebrać problem na części pierwsze - jak cebulę. Co mam na myśli? Oto skrócony przyład:

-Stresuje mnie praca.

-A co dokłądnie?

-Mój szef.

-Co takiego robi szef?

-Wkurza mnie to, jak sie do mnie odzywa?

-Ale sresuje Cie treść, czy forma komunikatu?

I tak dalej i tak dalej. Kiedy dojdziemy do sedna, okazuje się, że nasze reakcje zależą od interpetacji rzeczytwistości. Za tym "złym szefem" kryją się nasze przeknonia na temat siebie samych, tego, co powinniśmy, co musimy... Za tym wszystkim jest też nasze poczucie własnej wartości, wewnętrzna spójność, to czy umiemy przyjnować krytykę, umiejętność komunikacji, asertywność i wiele więcej.

Często jednak, trudno jest nam spojrzeć z dystansem na problemy, pownieważ jesteśmy zaangażowani w nie emocjonalnie. Wpadamy w błędne koło, ponieważ działamy w tych obszarach, na które nie mamy wpływu (np nastroje innych), a tam, gdzie możemy coś wypracować (własne, ograniczające nas przekonania) – nie robimy nic. To sprawia, że tracimy czas, energię, a nie widzimy efektów. Mamy poczucie bezsensu, rodzi się frustracja. I tu właśnie wkracza coach.

Coach pomaga wyznaczyć sobie realny cele - bo wiemy, że jest żle, ale jak może być inaczej? Dla każdego z nas spokojne, szczęśliwe życie może oznaczać coś zupełnie innego. Kiedy cel jest doprecyzowany, coach czuwa nad procesem zmiany; przeprowadza klienta przez wszystkie fazy tego procesu. Zmiana może dotyczyć nawyków, przekonań, zachowań - może dotyczyć naszego środowiska i relacji – słowem wszystkiego. Dobry coach nie wysłuchuje opowieści i narzekań, ale zadaje pytania dotyczące sedna, dzięki temu pomaga poszerzyć prespektywę, spojrzeć z boku na problemy. Przede wszystkim jednak motywuje do działania, czasami prowokuje i wspiera klienta, aby ten osiągnął zamierzony cel.

 
 
 

Comments


  • facebook
  • dc.png
  • in.jpg
bottom of page